Vojenskí policajti nacvičovali záchranu na Guláške
V priestoroch jazera Guláška na Seneckých jazerách sa uskutočnili v priebehu júla dva kurzy špeciálneho výcviku pre príslušníkov Vojenskej polície. Zorganizovalo ho Centrum výcviku Lešť v spolupráci s Vojenskou políciou. Riadiaci kurzu, hlavný inštruktor potápania rotný Vladimír Penička z Centra výcviku Lešť približuje, že išlo o záchranu a správanie osôb pri nečakanom a neúmyselnom páde na vodnú hladinu.
Vedúci oddelenia Odboru krízového manažmentu, výcviku a kynológie Vojenskej polície Vlkanová-Hronsek major Jozef Šoltýs hovorí, že kurz je určený pre príslušníkov jednotlivých skupín krízového manažmentu Vojenskej polície vo Vlkanovej, Prešove a v Topoľčanoch. Svojím spôsobom zúročuje skúsenosti, ktoré vojenskí policajti získali v dvoch rotáciách operácii SOPHIA v Stredozemnom mori. Od augusta 2017 do roku 2018 na lodiach pod vlajkou Nemeckej spolkovej republiky plnili úlohy identifikácie a zaistenia lodí pašeráckych a prevádzačských skupín pôsobiacich v Stredozemnom mori podieľajúcich sa na nelegálnej preprave migrantov do EÚ. V prípade ďalšieho vyslania do obdobnej operácie musia byť pripravení na plnenie úloh. Odborné zabezpečenie kurzu okrem iného zaisťoval náčelník skupiny krízového manažmentu VP z Topoľčian kapitán Martin Urban. V rámci kurzu, ktorý svojim spôsobom nadväzuje na výcvik, ktorí vojenskí policajti absolvovali priamo v Nemecku pred samotnou operáciou SOPHIA sa jeho frekventanti museli vysporiadať zo zásadami pri nečakanom a neúmyselnom páde na vodnú hladinu a následnou záchranou osôb na a pod vodnou hladinou s pomocou záchranných prostriedkov a potápačského výstroja.
„ Vojak sa môže dostať do vody pri páde z člna s plným výstrojom a výzbrojou a záchranná vesta nemusí z rôznych príčin fungovať. Má na sebe výstroj a výzbroj vážiacu vyše 20 kilogramov a vlastne začína boj o holý život. Preto sa musí vedieť pod vodnou hladinou postupne zbaviť všetkej záťaže. Teda nepriestrelnej vesty, zbraní, zásobníkov, prilby. Aj vlastnej uniformy, ktorá vo vode veľmi rýchlo nasiakne a ťahá ho pod vodu. V prvom rade musí prekonať určitý stres a urobiť všetko pre svoju záchranu. Preto takto zameraný kurz, aby mal nacvičené postupy. Musí pri tom využiť aj malú záložnú fľašu, ktorú má každý príslušník tímu na lodi. Pri normálnom dýchaní mu vydrží asi 10 minút, pri strese a panike vo vode možno len jednu- dve minúty. Za ten čas preto musí zo seba dať všetko najťažšie, čo má,“ približuje jednu cvičebnú úlohu kurzu kapitán Urban. Nadrotmajster Štefan Tršo zo skupiny krízového manažmentu Vlkanová má za sebou skúsenosť z pôsobenia z operácie SOPHIA, kde bol v druhej rotácii zástupcom veliteľa slovenského kontingentu. Oceňuje výcvik na Guláške, ktorý mu pomohol osviežiť si skúsenosti z prípravy v Nemecku. Rotný Miloš Halecký zo skupiny krízového manažmentu Prešov zatiaľ v operácii v Stredozemnom mori nebol „Je to výborná pomôcka, ako odbúrať stres v krízových situáciách, otestovať sa, ako si pomôcť v takýchto situáciách. Aj taká na pohľad banalita, ako je odopnutie gombíka na rukáve uniformy vás v konečnom dôsledku môže pripraviť o život. Pokiaľ vám to bude trvať veľmi dlho, vzduch vo fľaši sa minie a pomoc ešte bude ďaleko.“