„Domováci“ medzi vojenskými policajtmi
V roku 2011 sa začala neformálna spolupráca medzi Detským domovom v Kráľovej Lehote a Odborom krízového manažmentu, výcviku a kynológie Vojenskej polície Vlkanová – Hronsek. Na začiatku bol priateľský rozhovor medzi dnes už bývalým starším inšpektorom oddelenia krízového manažmentu rotným Pavlom Klaučom, ktorý je rodákom z Kráľovej Lehoty a vychovávateľom z Detského domova Liptovský Hrádok, pracovisko Kráľová Lehota (dnes Centra pre deti a rodiny) Mariánom Beňom.
„Spolupráca postupne naberala na obrátkach. Som rád, že práve vďaka táboru sa naši chovanci začali priaznivo nazerať na vojenské povolanie. Vysoko oceňujem, že vojenskí policajti z Vlkanovej vytvorili pre náš domov účet, cez ktorý prispievajú na chod nášho detského domova, najmä na voľnočasové aktivity,“ hovorí Marián Beňo.
V prvý augustový týždeň znova pripravili vojenskí policajti pre chovancov zaujímavý program. Podplukovník Marián Turanský, riaditeľ Odboru výcviku a kynológie VP Vlkanová – Hronsek hovorí: „Spočiatku to boli len statické ukážky výzbroje a výstroja Vojenskej polície a praktických ukážok. Postupne sme prešli na formu viacdňového, teraz už týždňového programu s vojenskou problematikou. Sme radi, že sa stretáva u nich s pozitívnou odozvou. Tajne dúfame, že z chovancov raz vyrastie budúci príslušník OS SR či dokonca Vojenskej polície.“
A tento sen sa možno stane o pár rokov skutočnosťou. Veď 16-ročná Bianca, ktorá bola v tábore už po 4-raz nedávno úspešne ukončila prvý ročník strednej školy ochrany osôb a majetku v Sečovciach. „Po maturite by som chcela ísť na vojenskú akadémiu a stať sa vojenskou policajtkou. Vojenskí policajti ma motivovali k tomuto kroku,“ prezrádza Bianca. Pred skalnými prekážkami Bralce v Centre výcviku Lešť povzbudzovala aj svoje mladšie kamarátky Simonu, Lauru a Petru, aby sa lanových prekážok nebáli.
A čo čakalo na chovancov tento rok? Inštruktor – špecialista oddelenia špeciálneho výcviku rotmajster Milan Gmiter vyratúva: “ V tomto roku po privítaní v našom centre vo Vlkanovej dostali základy zo zdravotníckej prípravy, aby si vedeli v prípade potreby navzájom poskytnúť prvú pomoc, nasledovala topografická príprava a ukážky jej praktického využitia. Postavili si stany, v ktorých nocovali. Potom ich čakalo nočné zamestnanie, zamerané na prepatrávanie a prehľadávanie lesného priestoru v oblasti Hronseka i nočný prepad. Po budíčku rozcvička a po raňajkách presun do Centra výcviku Lešť. V spolupráci s CV Lešť sme pre nich pripravili program na skalnom cvičisku Bralce. Nasledovala návšteva armádneho športového strediska Dukla v Banskej Bystrici, kde deti prijal jeho riaditeľ podplukovník Matej Tóth, ktorý im predstavil stredisko, jeho úspechy a športoviská.“
Vychovávateľ CDR Ján Moravčík pripomína, že pre chovancov je to vždy veľké osvieženie, zmena, na ktorú sa už dlho pred táborom tešia. „Snažia sa dostať do výberu. Je to samozrejme svojim spôsobom za odmenu, za celoročné výsledky. Vlani sme tu mali staršie deti a prevažne chlapcov, tento rok sme zostavu obmenili. Sú tu menšie deti a viac dievčat.“
Záver celotýždňového tábora prebehol na Liptove, kde ich okrem iného čakal pohyb v náročnom horskom teréne Nízkych Tatier a plnenie rôznych úloh z topografie a orientácie v lese.